• تهران، میدان قزوین، جنب بانک اقتصاد نوین، پلاک ۲۵

معرفی و خرید پیچ استد بولت

پیچ به عنوان یکی از اتصالات بسیار مهم در صنایع محسوب می‌شود . هر جا که لازم باشد اتصالی صورت پذیرد از این نوع قطعه کوچک صنعتی استفاده می‌شود. یکی از اتصالات بسیار مهم در صنعت خصوصاً صنایع نفت و پتروشیمی اتصالات فلنج ها است. در این نوع اتصال از پیچ استد بولت استفاده می‌شود که ما در ادامه این بحث قرار است به‌صورت جزئی‌تر در مورد آن با شما مطالبی را در میان بگذاریم.

فلنج ها در صنعت نفت و گاز که از لوله‌کشی‌های عظیم استفاده می‌شود. فلنج در واقع خود گونه‌ای از اتصال‌دهنده‌ها هستند که بدون اقدامات جوش‌کاری برای اتصال لوله‌ها، شیرآلات و دستگاه‌ها با  استفاده از پیچ  استفاده می‌شود. استاد بولت به لحاظ ظاهری با سایر پیچ و مهره‌ها تفاوت دارد. پیچ استد بولت‌ در هیچ طرف خود دارای سری نیستند و به صورت دو طرفه از مهره برای چفت و بست کردن استفاده می‌کنند. این نوع اتصال در فشارهای مختلفی توان مقاومتی دارد و مانع باز شدن اتصالات فلنج می‌شود. خرید پیچ و مهره

انواع سایز پیچ استد بولت

سایز به کار رفته استد بولت در صنعت پتروشیمی و نفت برای اتصالات فلنج بسته  به نوع و کلاس فشار فلنج دارد. معمولاً طول پیچ  پس از اتصال از طریق دو مهره محاسبه می‌شود. به نحوی که باید حدود یک سوم قطر آن در دو طرف و قسمت بیرونی قطعه حفظ شده باشد. تعداد پیچ‌های به کار رفته در اتصال هر فلنج نیز به تعداد سوراخ‌های موجود در آن مرتبط است. حتی میزان وزن استد بولت هم با توجه به گرید آن متفاوت خواهد بود.

متداول‌ترین استد بولت ها

۱-استدبولت گرید B7

استاد بولت گریدB7  از متداول و پرکاربرد ترین نوع پیچ‌ها محسوب می‌شود. جنس به کار رفته در این نوع پیچ از فولادهای آلیاژی کربن متوسط که دارای عناصری نظیر مولیبدن و کروم است ساخته شده است. گرید B7  می‌تواند تا دمای ۴۵۰ درجه سانتی گراد خواص مکانیکی خود را حفظ نماید. به لحاظ استاندارد تولید این نوع پیچ طبق استاندارد  A193تولید شده که با توجه به مقاومت در درجه بالا عمر لازم را دارد. در فعالیت‌های صنعتی مثل نفت و پتروشیمی برای اتصال فلنج ها از این نوع پیچ استفاده می‌شود. نحوه تشخیص این نوع پیچ درج علامت B7 در قسمت انتهایی آن می‌باشد.

۲-استاد بولت B8

بولت B8  از جنس استیل تشکیل شده است. استیل به کار رفته در آن استیل  ۳۰۴ می باشد. این جنس به خوبی در برابر رطوبت و خوردگی مقاوم است. این نوع استاد بولت دارای ۱و ۲ کلاس است. در کلاس ۲ به علت خواص مکانیکی بالاتر و با توجه به درصد کربن پایین تحت عملیات اکسترود و چقرمه شدن قرار می گیرد. استاد بولت B8 همراه واشر با استاندارد SS304 و مهره با استاندارد A194 G8 مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع پیچ در اتصالات لوله‌ها، کشتی‌سازی، خطوط انتقال آب، فلنج و … مورد استفاده است. همچنین در ساختار آن‌ها ۱۸ تا۲۰ درصد کروم موجود است. به لحاظ مقاومت این نوع پیچ  می‌تواند دمای ۵۷۰ درجه سانتی‌گراد را تحمل کند. خرید واشر

 ۳-استاد بولت B8M

پایداری و مقاومت استاد بولت نای B8M در برابر خوردگی‌ها باعث می‌شود تا استفاده از این نوع پیچ‌ها در شرایط مختلف محیطی مناسب باشد. جنس استیل به کار رفته در این نوع استد بولت  استیل ۳۱۶ است. به لحاظ ترکیب مقدار کروم در استاد بولت B8M حدود ۱۸-۱۶ درصد است. که ۲ درصد کمتر از استاد بولت B8 می‌باشد ولی مقدار نیکل ۱۴-۱۰ درصد و مقدار مولیبدن این فولاد ۳-۲ درصد است نام استیل نگیر این گرید به این علت می باشد که استیل ۳۱۶ توسط آهنربا جذب نمی‌گردد.

۴-استاد بولت B16

نمونه دیگر از استاد بولت ها که در صنایع حساسی چون نفت و گاز قابلیت کاربرد دارند می‌توان به صنعت نفت و گاز اشاره کرد. مهره‌ای که در کنار استد بولت مورد استفاده قرار می گیرد طبق استاندارد A194 G4  است از استاد بولت B16 در دماهای بالای ۵۵۰ درجه سانتی‌گراد استفاده می‌شود همچنین در درجه بالای ۴۲۰ درجه سانتی‌گراد طول عمر استاد بولت – B16 2.5برابر استاد بولت B7 است.

فروشگاه پترو پیچ ساز به عنوان یک تولید کننده و عرضه کننده پیچ و مهره در انواع مختلف بارعایت استاندارهای معتبر جهانی توانسته است گامی مهم در راستای این صنعت گسترده بردارد.