پیچ خشکه و آهنی

آنچه قرار است در این مقاله به آن پردازیم بررسی دو پیچ پرکاربرد پیچ خشکه و آهنی است. پس با ما همراه شوید. پیچ در اصطلاح عامیانه به اتصال فلزی گفته می‌شود. این قطعه می‌تواند هم به‌صورت مستقل و هم با استفاده از مهره در اتصالات مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیچ‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند. که هر کدام  برحسب استانداردی مشخص قابلیت کارکردی متفاوتی دارند. در یک دسته‌بندی کلی پیچ‌ها به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند که به دلیل کارایی زیاد و استفاده آسانی که دارند در اکثر صنایع جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. از یک اتصال کوچک قاب ب دیوار در نظر بگیرید تا صنایع عظیم کشتی‌سازی و نفت و پتروشیمی از این محصول استفاده می‌شود. خرید پیچ و مهره

پیچ خشکه

پیچ خشکه در اصطلاح فنی و مهندسی به پیچ‌های گفته می‌شود که در مواد به کار رفته در ساخت آن از فولاد و کربن متوسط استفاده شده است . به خاطر داشته باشید که میزان به کار رفته فولاد و کربن در ساخت پیچ‌ها تأثیر زیادی در توان مقاومتی آن‌ها در برابر فشارهای واردشده بر سطح دارد. لذا برای انتخاب این‌گونه پیچ‌ها باید حتماً به تاب‌وتوان پیچ انتخابی دقت لازمه را داشته باشید. با توجه به اینکه در ساخت پیچ خشکه از کربن و فولاد متوسط استفاده شده است و این مسئله معیاری از استحکام پیچ در برابر شرایط مختلف مانند تنش فشاری یا حتی خوردگی است.

برای درک میزان مستحکم بودن یک پیچ باید بر گرید های ثبت شده روی آن‌ها دقت نمایید. کلاس‌های ۵.۶، کلاس ۸.۸، کلاس ۱۰.۹، کلاس ۱۲.۹، کلاس ۲ و کلاس ۵ از جمله کلاس‌های درج‌شده روی پیچ است که هرچه کلاس و گرید پیچ‌ها بزرگ‌تر باشد، نشان‌دهنده بالاتر بودن استحکام آن‌ها و در نتیجه میزان کربن استفاده شده در ساخت فولاد می‌باشد.

پیچ آهنی

در ساخت پیچ‌های آهنی برخلاف پیچ خشکه از آهن معمولی با درصد کربن بسیار پایین استفاده شده است. این میزان از کربن باعث شده است که به لحاظ استحکام پیچ آهنی  بسیار نرم و انعطاف‌پذیر باشد و توانایی تحمل وزن آن نسبت به پیچ و مهره خشک کمتر است. همان‌طور که در بالا اشاره کردیم هرچقدر میزان استفاده از فولاد و کربن در ساخت پیچ‌ها کمتر بیشتر باشد این محصول مستحکم‌تر است و در صنایع بزرگی که تاب فشار بالا لازم است مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این وجود پیچ‌های آهنی نیز در صنعت جایگاه ویژه‌ای دارند. استفاده از پیچ و مهره آهنی از این جهت اهمیت دارد که به هنگام وارد آمدن تنش و لرزش احتمال شکستن آن‌ها بسیار کم است و از طرف دیگر روند تولید آن‌ها بسیار راحت می‌باشد و با یک قیمت مناسب می‌توان  آن را خریداری کرد.

پیچ‌های آهنی از جنس فولاد کربنی و دارای گرید ۴.۶ و ۴.۸ و ۵.۶ و ۵.۸ و ۶.۸ می‌باشند که به نسبت گریدهای پیچ خشکه دارای عددی پایین هستند. علت استفاده از پیچ خشکه در صنایع مختلف قابلیت چکش‌خواری و انعطاف بیش‌تری نسبت به پیچ‌های خشکه دارنداست. این محصول به دلیل قیمت مناسبی که دارد نسبت به پیچ‌های خشکه برای اتصالاتی که فشار کمتری در آن‌ها وجود دارد بسیار مناسب  است. خرید عمده پیچ و مهره

کاربرد پیچ آهنی و خشکه

فرقی ندارد که شما قرار است در چه صنعتی مشغول به فعالیت باشید به خاطر داشته باشید که پیچ و مهره در هر نوعی کارکرد و کارایی زیادی در صنایع مختلف دارد. پیچ خشکه و آهنی دو نوع از پیچ‌های پرکاربرد در صنایع مختلف می‌باشند به همین دلیل همواره تقاضای بسیاری برای خرید آن‌ها در بازار وجود دارد. اینکه در صنایع مختلف قرار است از کدام یک از پیچ‌ها با چه گریدی استفاده شود انتخاب پیچ متفاوت خواهد بود. برای استفاده از پیچ‌ها مهم‌ترین نکته موردتوجه گرید مشخص‌شده روی پیچ است.

به خاطر داشته باشید که پیچ‌های با گرید (کلاس) بالا در صنایع سنگین مانند خودروسازی و قطعه‌سازی، صنایع پیشرفته مانند صنایع نفت و پتروشیمی، حوزه تولیدات نظامی و همچنین کشتی‌سازی و قایق‌سازی مورداستفاده قرار می‌گیرند. پیچ‌های خشکه با درجه کربن و گرید بالاتر در این صنایع کاربرد دارند. در کنار پیچ‌های خشکه پیچ‌های آهنی به دلیل درصد کربن کمتر نسبت به پیچ‌های خشکه نرم‌تر بود و انعطاف‌پذیرتر هستند و با توان چکش‌خواری بیشتری که دارند به‌منظور اتصال‌های کم‌فشار و در نقاطی که تحت تنش کششی و برشی زیادی قرار ندارند بیشتر استفاده می‌شوند.

برای مشاهده محصولات پتروپیچ ساز به سایت مراجعه نمایید. شما می‌توانید به دو صورت تلفنی و حضوری محصول مورد نیاز خود را خریداری نمایید.