اهمیت کاربرد پیچ و مهره در صنایع

تنوع در تولید پیچ و مهره با توجه به پیشرفت و گسترش آن روز به روز بیشتر می‌شود. این تنوع به این دلیل است که هر کدام از دسته‌بندی‌های پیچ و مهره در صنعت با خاصیت خاص خود قابلیت استفاده دارند. کاربرد پیچ و مهره را در صنایع مختلف می‌توان دید و محدودیتی برای استفاده از آن نیست خرید پیچ مهره در هر صنعتی بنا به نیاز آن صنعت انجام می‌شود.  از به متصل کردن تو قطعه کوچک و کاربردی منزل تا صنعت‌های بزرگ مانند خودروسازی و پتروشیمی و غیره، همه از پیچ و مهره در کار خود استفاده می‌کنند. خرید پیچ و مهره

این قطعات کوچک جزوه ابزارآلات ضروری در هر صنعت محسوب می‌شود. در واقع برای پیچ و مهره کاربردهای مشخص نمی‌توان تعریف کرد ولی اگر بخواهیم آن‌ها دسته‌بندی کنیم، می‌توانیم بگوییم صنعت‌های زیر بیشترین استفاده را از این ابزارها می‌کنند.

کاربرد پیچ و مهره در صنایع مختلف

صنعت ساختمانی

در صنعت ساختمانی سازه‌های فلزی نقش مهمی را ایفا می‌کنند این سازه‌ها چارچوب بنا و اسکلت نهایی را برای به انجام رساند کامل بنا بر عهده‌دارند . کنار هم قرار گرفتن سازه‌های فلزی و رسیدن به اسکلت تمام‌شده بنا نیازمند استفاده از پیچ و مهره برای انجام این اتصالات است.

همان‌طور که اشاره شد هر صنعت پیچ و مهره مخصوص به خود را دارد در صنعت ساختمان‌سازی پیچ و مهره فولادی گرید، پیچ و مهره HV و واشرهای فولادی از مهم‌ترین پیچ و مهره‌ها در صنعت ساختمانی هستند. خرید واشر

صنعت پتروشیمی

کاربرد پیچ و مهره در صنایع مختلف از جمله صنعت پتروشیمی که در زمینه نفت و گاز فعالیت دارد نقش زیادی دارد. صنعت پتروشیمی به این نوع اتصالات جهت انتقال این فراورده‌های شیمایی بیشترین استفاده را دارد. اتصالات لوله، شیرآلات، تجهیزات سر چاهی و غیره از نمونه کاربردهای پیچ و مهر در این صنعت می‌باشد. مقاوم بودن در برابر حرارت بالا اهمیت فوق‌العاده‌ای در این صنایع دارد که این اتصالات باید از آن بهره‌مند باشند.

صنعت پل‌سازی

صنعت پل‌سازی شبیه به صنعت ساختمانی است که در آن از سازه‌های فلزی زیادی استفاده می‌شود این سازه‌ها جهت اتصال به اتصالات پیچ و مهرهای نیازمند می‌باشند. از جمله ویژگی‌های مهمی که این پیچ و مهره‌ها باید از آن برخوردار باشند مقاومت بالای آن‌ها در برابر هرگونه فشار است. چراکه یک اشتباه می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.

صنعت خودروسازی

کاربرد پیچ و مهره در صنایع مختلف از جمله صنعت خودروسازی اهمیت زیادی دارد. همان‌گونه که می‌دانیم یکی از صنایع بسیار پر کار در دنیا صنعت خودروسازی است این صنعت در کشورهای صنعتی دنیا نقش مهم در اقتصاد بازی می‌کند. در این صنعت سرمایه‌گذاری بالایی روزانه صورت می‌گیرد.

برای ساخت خودرو قطعات زیادی روی هم سوار می‌شوند.  این قطعات یا به‌صورت جوشکاری کنار هم قرار می‌گیرند یا از طریق پیچ و مهره به هم متصل می‌شوند. در این صنعت از پیچ و مهره‌های زیادی استفاده می‌شود.

پیچ و مهره‌ها با انواع و ابعاد مختلف در صنایع خودروسازی به کار گرفته می‌شوند ؛ در ساختار کلی و بدنه و اتصال محورها به یکدیگر در قسمت‌های مختلف موتور خودرو در داخل کابین و… و هرچه نیاز به تعویض قطعات بیشتر باشد از انواع اتصالات پیچ و مهره‌ای بیشتر استفاده می‌گردد. خرید زنجیر

صنعت کشتی‌سازی

در صنعت کشتی‌سازی به ساخت انواع شناورها و کشتی‌ها پرداخته می‌شود. این صنعت از اتصال سازه‌های مختلف باهم محصولات خود را تولید می‌کند این اتصالات نیازمند پیچ و مهره است .

صنعت سدسازی

مناطقی که دارای رودخانه‌های زیاد و کوهستانی هست پتانسیل بالایی در ساختن سد دارند سد دیواره‌ای محکم برای مهار کردن و تغییر مسیر آب از آن استفاده می‌شود.

در بعضی از صنعت‌ها مانند سدسازی، استفاده از پیچ و مهره بیشتر در ساخت تجهیزات جانبی استفاده دارد؛ البته سهل‌انگاری در استفاده از همین وسایل می‌تواند فاجعه‌آفرین و خطر شکست سد را به همراه دارد.

صنعت مترو و راه‌آهن

مهم‌ترین کاربرد پیچ و مهره در صنایع مختلف همچون صنعت مترو و راه‌آهن کشور می‌باشد  استفاده از پیچ و مهره در اتصال ریل‌ها به یک دیگر است. و بارها هم شده که شما این نوع اتصالات را از  نزدیک می‌توانید ببینید مقاوم بودن در برابر انواع شرایط آب و هوایی و فشار قطار و همچنین ضدزنگ بودن آن‌ها از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع پیچ و مهره‌ها می‌باشد. از نمونه پیچ و مهره‌های مورد استفاده در این صنعت پیچ و مهره‌های سر چهارگوش ، پیچ و مهره‌های پیچ خودکار ، پیچ سرمته ای ،  پیچ شش‌گوش ، پیچ آلن و پیچ‌های خودکار سرخزینه  است.

پیچ و مهره در آب و فاضلاب

پیچ و مهره در صنعت آب و فاضلاب به دلیل قرار گرفتن در معرض آب و رطوبت نسبت به صنعت نفت و گاز پتروشیمی دارای تفاوت‌هایی هستند  و نوع پوشش آن مورد توجه است. و پیچ و مهره‌ها از گرید و سختی پایین‌تری استفاده می‌شود.